137.2 | De oogst van corona

Lees het themanummer over De oogst van corona nu open access. 

Tim Soens en Leonieke Vermeer schreven een inleiding getiteld: “Vier jaar later: de oogst van corona”.

Rina Knoeff en Catrien Santing beargumenteren in hun artikel dat geschiedenis – of “historia” – een essentieel onderdeel was van geneeskunde en politiek. In onze voorbereiding om een volgende pandemie zouden we het genre van “historia” in overweging moeten nemen om tot betere beleidsontwikkeling te komen.

Bert De Munck stelt in zijn bijdrage dat veel historici de biopolitieke logica achter het Covid-19-beleid opvallend kritiekloos hebben gevolgd. In zijn essay beargumenteert hij dat de pandemie pijnlijk heeft aangetoond hoezeer we vastzitten in een teleologisch denkkader waarin wetenschap, technologie en overheidsingrijpen de drijvende krachten zijn in de richting van een betere wereld.

Sanne Hermans schreef een essay in het themanummer van Tijdschrift voor Geschiedenis over “De oogst van corona”. Hierin analyseert zij vanuit de hermeneutische traditie het spanningsveld tussen heden en verleden dat de pandemie heeft blootgelegd.

Patrick Bek en Henk-Jan Dekker geven een ‘post-covid, historisch perspectief op alledaagse mobiliteit’. Hoe heeft de covidpandemie patronen van ongelijkheid in onze mobiliteitssystemen blootgelegd?

Timo Greve en Joris Roosen schreven een essay over complottheorieën en misinformatie tijdens de coronapandemie. Daarin werpen zij de vraag op: is dit een nieuw fenomeen of herhaalt de geschiedenis zich?

Isabelle Devos, Angélique Janssens, Mayra Murkens en Tim Riswick leverden een bijdrage vanuit het perspectief van de historische demografie. Hoe heeft de coronapandemie tot nieuwe onderzoeksthema’s en nieuwe benaderingen van bestaande thema’s geleid?

Susan Hogervorst en Mayke Groffen reflecteren op de coronacollecties die tijdens de pandemie zijn gevormd om het nieuwe dagelijkse leven te documenteren. Met Rotterdam als centrale casestudy worden verschillende benaderingen en hun resultaten vergeleken, waarna praktische aanbevelingen volgen om de coronacollecties en de praktijk van ‘eigentijds verzamelen’ betekenisvoller en inclusiever te maken.

Toine Pieters reflecteert op de manier waarop Nederland omging met de coronapandemie. Hoe veranderde de omgang met de uitdagingen voor de volksgezondheid in de loop der tijd?